Transport morski – jakie ma wady i jakie zalety?

Morze od zawsze fascynowało wielu ludzi. Trzeba też powiedzieć, że idea transportu morskiego pojawiła się dość szybko. Przede wszystkim dlatego, że pływanie po wodzie nie wymaga tak naprawdę stosowania żadnych mechanicznych napędów. Naturalnym napędem dla pierwszych łodzi była siła wiatru, jednakże z czasem pojawiły się też statki załogowe, gdzie wiosłujący odpowiadali za tempo poruszania się tych środków transportu. Stopniowo rozwiązania w tym zakresie były unowocześniane, aż w końcu mogły pojawić się znacznie bliższe współczesności statki z napędami mechanicznymi. Oczywiście także one przechodziły ewolucję wraz z kolejnymi epokowymi wynalazkami, takimi jak elektryczność czy silniki spalinowe. Dzisiaj transport morski odgrywa naprawdę sporą rolę, co jest warte podkreślenia.
Droga morska daje ogromne możliwości przede wszystkim dlatego, że zapewnia szansę na pokonywanie naprawdę sporych odległości, jednocześnie jest to w miarę bezpieczny wariant transportu. Choć istnieją pewne przykłady poważnych morskich katastrof, to w ujęciu statystycznym stanowiły one absolutną rzadkość i nie ma powodu, aby na ich podstawie wyciągać zbyt daleko idące wnioski co do bezpieczeństwa drogi morskiej. Ma ona również ten plus, że logistyka przewozowa realizowana na gruncie morskim jest relatywnie tańsza niż na przykład transport lotniczy. Odbywa się to jednak kosztem czasu oczekiwania na zakończenie rejsu. Aspekt bezpieczeństwa we współczesnym transporcie morskim Dziś towary gabarytowe są w pierwszej kolejności transportowane drogą morską, jeśli chodzi rzecz jasna o kursy pomiędzy kontynentami. Czas nie zawsze ma aż takie znaczenie i pewne dobra zwyczajnie mogą płynąć sobie dłużej do celu i nie wiąże się z tym żaden uszczerbek. Obecnie kontenerowce i tak działają wedle dość sztywnych harmonogramów, więc w większości przypadków daje się jasno określić, w jakim terminie taki transportowy statek dotrze na miejsce.
Istnieją rzecz jasna pewne czynniki ryzyka, związane chociażby z aktywnością współczesnych piratów. Działają oni zwłaszcza wzdłuż wybrzeży afrykańskich oraz niektórych krajów Azji. Celem zabezpieczenia się przed nimi, firmy logistyczne opłacają uzbrojoną ochronę, która patroluje sytuację na newralgicznych odcinkach. Plusem drogi morskiej jest wobec tego relatywnie niski koszt realizacji transportów, która jest zdecydowanie niższy w porównaniu chociażby z rozwiązaniem lotniczym. Jednakże czas oczekiwania na dostawę wydłuża się – nie tylko z powodu dłuższego dystansu i wolniejszego tempa, w jakim porusza się statek, ale też z uwagi na specyfikę odprawy kontenerowej. Zajmuje ona więcej czasu niż w przypadku odprawy towarów podróżujących drogą lotniczą czy lądową. Poza tym dostarczone towary trzeba jeszcze przetransportować z portu do ostatecznej destynacji, co może generować dodatkowe komplikacje logistyczne oraz podbijać wydatki.
Mimo to opcja ta jest całkiem często wybierana przez podmioty biznesowe, co nie jest żadnym zaskoczeniem.