Jakie są korzyści z używania oleju silnikowego z wysokim indeksem lepkości?

Jeśli chcemy, żeby nasz samochód działał tak jak należy, a silnik się nie zacierał, to musimy wiedzieć w jaki sposób powinniśmy o niego dbać i jakich środków używać, aby zapewnić odpowiednią jego pracę. Dlatego też powinniśmy mieć świadomość, że jeśli nasz samochód ma działać tak jak należy, a silnik ma być chroniony przed zatarciem się, to musimy stosować oleje silnikowe. Nie mniej, pamiętajmy że występują one w różnych rodzajach, a to oznacza, że zanim kupimy takie oleje silnikowe i zaczniemy je wlewać w odpowiednie miejsce, musimy się dowiedzieć, które z nich dedykowane są do naszego silnika. Tylko wówczas będziemy mogli mieć pewność, że w odpowiedni sposób spełnią one swoje zadanie i będziemy mieli gwarancję, że nasz silnik będzie działał tak jak należy.

Musimy więc mieć świadomość, że oleje silnikowe mają różny ciężar właściwy, punkt zapłonu, jak i temperaturę spalania się. To wszystko będzie niezwykle ważne, jeśli chodzi o ich oddziaływanie na pracę naszego silnika.

Co musimy wiedzieć, jeśli chodzi o oleje silnikowe?

Posiadając samochód, powinniśmy mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat jego działania i tego, z jakich produktów powinniśmy korzystać, aby mieć pewność, że wszystko będzie działało tak jak powinno. Istotne w tym wszystkim jest to, że mamy oleje silnikowe, które mają różną lepkość, a to oznacza, że one również będą inaczej oddziaływały na silnik.

Jeśli chodzi o oleje silnikowe, które mają wyższą lepkość, to musimy mieć świadomość, że są one cięższe, a to oznacza, że będziemy mieli tutaj wyższe temperatury zapłonu, jak i palenia się. Musimy mieć świadomość, że jeśli poszczególne elementy naszego silnika, nie będą w odpowiedni sposób nasmarowane, to będzie dochodziło do ich tarcia o siebie, a to będzie oznaczało, że w końcu dojdzie do zatarcia się silnika, a tego z pewnością byśmy nie chcieli. Dlatego tak ważne jest to, aby oleje silnikowe, w odpowiednim czasie docierały do miejsc, które wymagają takiego smarowania, bo tylko wówczas będziemy w stanie zaradzić tarciu.

O czym musimy pamiętać wybierając oleje silnikowe?

Powinniśmy mieć świadomość, że oleje silnikowe inaczej będą się zachowywały latem, a inaczej zimą.

To oznacza, że im będzie zimniej, tym większa będzie ich lepkość, a to będzie oznaczało, że tym gorzej będą one przepływały przez poszczególne elementy naszego silnika. Dlatego też, wybierając oleje silnikowe musimy zwrócić uwagę, czy są one dedykowane do naszego samochodu i do naszego silnika. Jeśli tak, to wówczas będziemy mieli pewność, że bez względu na pogodę i temperaturę, jakie będą panowały na zewnątrz, one za każdym razem będą pracowały tak jak należy. Jeśli chodzi o to, jaką lepkość będą miały wybrane przez nas oleje silnikowe, to musimy mieć świadomość, że jeśli będzie ona zbyt wysoka, to może się okazać, że olej nie dotrze na czas do wszystkich części naszego silnika, a co więcej, nie będzie też dostatecznie szybko odprowadzał ciepła.

Jednak pamiętajmy, że znacznie gorsze dla naszego silnika będą oleje silnikowe o zbyt małej, niż zbyt wysokiej lepkości. Jeśli nie mamy pewności, jakie oleje silnikowe powinniśmy stosować w naszym samochodzie, to warto zajrzeć do książki serwisowej naszego pojazdu. Tam znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje, a to oznacza, że będziemy mogli sprawdzić, które oleje silnikowe, o jakiej lepkości, najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Dodatkowo jeszcze powinniśmy mieć świadomość, że zawsze musimy wlewać ten sam olej.

Jeśli nie mamy pewności, z którego korzystamy do tej pory, to lepiej będzie, jeśli go całkowicie usuniemy, a następnie wlejemy nowy. Nie mniej, bardzo ważne jest to, abyśmy sięgali po oleje silnikowe, które są dedykowane dla danego modelu samochodu i dla danego silnika. Wówczas będziemy mieli pewność, że wybieramy oleje silnikowe, które mają odpowiednią lepkość, a to będzie oznaczało, że będą one zapewniały odpowiednie smarowanie poszczególnych części silnika, dzięki czemu przez długi czas będzie on działał bez żadnego zarzutu.