Jaki olej przekładniowy wybrać dla swojego pojazdu?

Im lepiej będziemy dbali o nasz samochód, im lepsze akcesoria i płyny będziemy do niego wybierali, tym większa będzie szansa, że przez kolejne lata będzie on funkcjonował tak jak należy, a co się z tym wiąże, że nie będziemy mieli z nim żadnego problemu. Dlatego też powinniśmy mieć świadomość, że w równych odstępach czasu powinniśmy zadbać o to, aby były w nim wymieniane różne oleje, bo w końcu one też się zużywają, a to będzie oznaczało, że po przejechaniu pewnej ilości kilometrów, nie będą już działały tak jak powinny. Dlatego też warto wiedzieć jakie oleje przekładniowe są nam proponowane i na co powinniśmy zwracać uwagę podczas ich wybierania, tak aby mieć pewność, że zawsze podejmiemy tutaj odpowiednią decyzję. Jeśli nie mamy pewności, jakie oleje przekładniowe były wcześniej używane w naszym samochodzie, to zawsze możemy zapytać specjalistów. Tylko odpowiednio dobrany olej będzie pracował tak jak należy, a co się z tym wiąże, będzie zapewniał odpowiednią ochronę naszej skrzyni biegów.

Jakie oleje przekładniowe powinniśmy wybierać?

Jeśli nie mamy pewności, jaki olej właśnie znajduje się w naszej skrzyni biegów, to powinniśmy najpierw sprawdzić, które oleje przekładniowe zalecane są przez producenta. Jeśli już będziemy to wiedzieli, to wówczas warto zainwestować w odpowiedni olej, a następnie udać się z nim do warsztatu samochodowego, aby tam usunęli ten, który aktualnie mamy i wlali ten, który kupiliśmy. Jeśli będziemy się kierowali sugestiami producenta, to będziemy mieli pewność, że przez wiele kolejnych miesięcy, a może i lat, nasza skrzynia biegów będzie działała bez żadnego problemu.

Jeśli chodzi o oleje przekładniowe, to musimy mieć świadomość, że jedną z ważniejszych ich właściwości, na które powinniśmy zwracać uwagę, będzie klasa lepkości. Od niej właśnie będzie zależało to, jak nasz olej będzie się zachowywał zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Istotne jest to, że im niższa będzie pierwsza liczba na opakowaniu takiego oleju, tym niższa będzie temperatura, w której nasz olej może być stosowany.

Co jeszcze musimy wiedzieć jeśli chodzi o oleje przekładniowe?

Będąc w sklepie i sprawdzając różne oleje przekładniowe powinniśmy rozumieć oznaczenia, które znajdują się na ich opakowaniach. Wówczas będziemy mieli świadomość, na co zwracać uwagę, nawet jeśli dokładnie wiemy, jaki olej mamy wybrać. Nie mniej taka wiedza pomoże nam lepiej zrozumieć, co oferuje nam dany olej. Dlatego też patrząc na drugą liczbę, która będzie znajdowała się na opakowaniu od oleju, powinniśmy mieć świadomość, że ona pokazuje nam temperaturę, w której nasz olej zachowa optymalne parametry swojego działania. Im wyższa będzie ta liczba, tym wyższa będzie temperatura, w której nasz olej będzie działał w odpowiedni sposób.

Co więcej, jeśli właśnie wybieramy oleje przekładniowe, to powinniśmy również zwrócić uwagę na ich jakość. Im wyższa, tym tak naprawdę lepszy powinien być nasz olej, a to oznacza, że lepiej powinien oddziaływać na naszą skrzynię biegów. Nie mniej, warto zobaczyć jakie są rekomendacje producenta. Mamy różne oleje przekładniowe, które są produkowane jako oryginalne produkty, jak i takie, które oferowane są nam jako ich zamienniki. Takie oleje przekładniowe mają różne właściwości, a to oznacza, że będą one różnie oddziaływały na naszą skrzynię biegów. Dlatego też warto zrozumieć oznaczenia, które pojawiają się na ich opakowaniach, bo wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę. Nie mniej najważniejsze w tym wszystkim będzie to, abyśmy przede wszystkim wiedzieli, które oleje przekładniowe są zalecane przez producenta. Jeśli będziemy się tym kierowali, to wówczas będzie istniała szansa na to, że faktycznie skorzystamy z odpowiedniego oleju, który zapewni właściwą ochronę naszej skrzyni biegów.

Pamiętajmy, że będzie ona działała w różnych temperaturach, bo inne są latem, a inne zimą, dlatego tak ważne jest to, aby wybierając oleje przekładniowe, sprawdzić w książce pojazdu, co zaleca nam jego producent.