Jak wymusić wypalanie dpf

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup samochodu, który ma filtr cząstek stałych, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy go w odpowiedni sposób traktować, jeśli chcemy mieć gwarancję, że będziemy w stanie przejechać na nim naprawdę sporo kilometrów. Jednak jak się okazuje, nawet świadomość, że w dieslach trzeba pokonywać dłuższe trasy, może się okazać niewystarczająca jeśli nie będziemy tego robić w odpowiedni sposób.

Jak to zrobić dobrze?

Jeśli codziennie jeździmy na kilkunastokilometrowych trasach, to może się okazać, że bardzo szybko zapchamy nasz filtr dpf.

Stanie się tak dlatego, że cząsteczki sadzy, które będą na nim osadzone, nie będą się dostatecznie spalały, bo nie będzie odpowiedniej temperatury. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby regularnie wyjeżdżać na dłuższe trasy, podczas których filtr nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, a dzięki temu będzie mogło dojść do spalenia cząsteczek sadzy. To też oznacza, że musimy co jakiś czas sprawdzać czy nasz filtr dpf nie jest zbytnio zapchany, bo wówczas nie będzie on działał tak jak powinien.

Możemy wspomóc te procesy

Warto wiedzieć, że możemy tutaj wspomóc proces spalania sadzy, tak aby to wszystko działo się szybciej, a co się z tym wiąże, żeby filtr się wolniej zapychał. Żeby tak było możemy do naszego paliwa dolać specjalny dodatek, który będzie przyspieszał spalanie sadzy. Dodatkowo możemy się także zaopatrzyć w specjalny płyn, który pomoże nam w bezpośrednim czyszczeniu wnętrza dpf.

Ostatnim możliwym rozwiązaniem, będzie też zakup specjalnego koncentratu, do przeprowadzenia całkowitej regeneracji takiego filtra. Zdecydowanie lepiej zrobimy, jeśli będziemy zapobiegać zapychaniu się takiego filtra dpf, niż gdybyśmy mieli go później wymieniać na nowy. Dlatego też warto patrzeć na propozycje specjalistów w tym zakresie, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko robimy tak jak należy.

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że filtr dpf ma określoną pojemność i jeśli doprowadzimy do jego zapchania, to nasz samochód nie będzie już działał tak jak powinien. Dlatego powinniśmy być tutaj czujni, tak aby nie pozwolić na całkowite zapchanie się takiego filtra, bo wówczas może się okazać, że przeprowadzenie regeneracji nie będzie już możliwe i konieczna będzie wymiana na nowy.