Do jakich silników olej mineralny?

Mając odpowiednią wiedzę odnośnie tego, jak ważne są oleje silnikowe, nie będziemy mieli już wątpliwości, jak ważne jest to, abyśmy regularnie sprawdzali ich poziom, jak i wymieniali po określonym czasie. Nie mniej, warto też wiedzieć, jakie są oleje silnikowe mineralne to jeden z ich rodzajów, jednak musimy mieć całkowitą pewność, że to właśnie taki olej powinien być wlany do naszego silnika. Odnośnie tego, jakie oleje silnikowe mineralne powinny być przez nas wykorzystane, powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi danego silnika czy samochodu, zajrzeć na stronę producenta, albo zapytać mechanika. On z pewnością nam doradzi. Jeśli nie wiemy, jakie oleje silnikowe mineralne mieliśmy wcześniej wlane, to warto całość wymienić, zamiast dolewać nowy, bez takiej wiedzy.

Oleje silnikowe mineralne są przeznaczone do konkretnego rodzaju silników

Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę na temat tego, czym różnią się od siebie poszczególne oleje silnikowe mineralne w końcu przeznaczone są do jednego rodzaju silników, a syntetyczne do innego. Warto więc mieć świadomość, że oleje silnikowe mineralne posiadają bazę olejową mineralną, która wytwarzana jest z rafinacji ropy naftowej. To oznacza, że w przeciwieństwie do olejów syntetycznych, nie są one tworzone w laboratoriach, w efekcie syntezy chemicznej. Jeśli wiemy, że w naszym silniku muszą się pojawiać oleje silnikowe mineralne, to powinniśmy mieć świadomość, że nie są one jednorodne. To oznacza, że mają różne wielkości i kształty, a to z kolei przekłada się na fakt, że nie pokrywają one w sposób dokładny, ruchomych elementów silnika.

Co prowadzi do tego, że pod kątem właściwości smarowania i czyszczenia, są one mniej skuteczne niż oleje syntetyczne.

Gdzie stosujemy oleje silnikowe mineralne?

Chociaż mogłoby się wydawać, że oleje mineralne ze swoimi mniejszymi właściwościami zostaną wyparte przez syntetyczne, to jednak się tak nie dzieje. Takie oleje silnikowe mineralne obowiązkowo muszą być stosowane w starszych samochodach. Dzięki temu mamy pewność, że nie wypłucze on zanieczyszczeń, które znajdują się w silniku, a to oznacza, że nie będziemy musieli się obawiać sytuacji, w której dojdzie do rozszczelnienia silnika. Jeśli nie mamy pewności, jaki olej powinien być przez nas wykorzystany, to zawsze możemy porozmawiać z mechanikiem.

On nam doradzi, czy to właśnie oleje silnikowe mineralne są dla nas najlepsze, czy jednak syntetyczne. Jeśli będzie zachodziła taka potrzeba, to usunie on stary olej i wprowadzi nowy. Najważniejsze jest to, abyśmy kontrolowali jego poziom i zmieniali w odpowiednim czasie. Bardzo wiele czynników wpływa na prawidłowe działanie silnika. Jednym z tych czynników jest właściwie dobrany olej, który musi w odpowiednim poziomie, znajdować się w naszym silniku.

Może się okazać, że mamy na tyle stary model, że najlepiej zrobimy, jeśli wlejemy do niego oleje silnikowe mineralne, dzięki czemu będziemy mieli zapewnione odpowiednie smarowanie, a jednocześnie nie będziemy musieli się martwić, że zostaną z niego wypłukane wszystkie zanieczyszczenia, co mogłoby prowadzić do rozszczelnienia silnika. Kiedy będziemy sprawdzać oleje silnikowe mineralne, powinniśmy patrzeć na ich lepkość, gęstość, jak również na zawartość dodatków myjących, które odpowiadają właśnie za właściwości czyszczące takiego oleju. Im będzie ich więcej, tym więcej nasz olej silnikowy mineralny będzie wypłukiwał zanieczyszczeń z silnika, a więc tym większe będzie niebezpieczeństwo, że dojdzie do jego uszkodzenia.