polskie części

Części samochodowe
Zapchany katalizator objawy

Zanim jakaś część w samochodzie zacznie się psuć, to rzadko kiedy jest tak, że psuje się z dnia na dzień i nie ma wcześniej żadnych sygnałów. Wręcz przeciwnie. Zazwyczaj są jakieś delikatne objawy, które doświadczonemu kierowcy wskazują, że zaczyna się dziać coś złego i że powinien on przyjrzeć się bliżej działaniu poszczególnych systemów. Jednak żeby móc rozpoznać te sygnały, trzeba mieć chociaż minimalne pojęcie o tym, jak co działa i co może przestać prawidłowo pracować, jeśli dany system zacznie ulegać zniszczeniu.

Katalizator się zapycha

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że podczas użytkowania, z biegiem czasu katalizator będzie się coraz bardziej zapychał. Dlatego właśnie tak ważne jest jego regularne czyszczenie katalizatora. Jeśli nie będziemy tego robić, to w końcu dojdzie do sytuacji, że ten katalizator będzie już tak mocno zatkany, że spaliny nie będą mogły przez niego swobodnie przepływać. To z kolei spowoduje, że pogorszy się praca silnika, a jeśli nadal nic nie będziemy z tym robić, awarii zaczną ulegać kolejne podsystemy.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, po czym poznać, że nasz katalizator jest zapchany, to warto wejść na profesjonalne strony, albo poczytać instrukcję naszego samochodu, aby dokładnie je poznać. Przede wszystkim powinna nas zaniepokoić nierówna praca silnika, to że będzie on przyspieszał znacznie wolniej niż to miało miejsce do tej pory. Nasz niepokój powinna wzbudzić także nierówna praca silnika na jałowym biegu, a co więcej może się okazać, że zmieni się spalanie paliwa. Jeśli tylko zauważymy, któryś z tych objawów, to powinniśmy się dokładniej przyjrzeć pracy silnika i w pierwszej kolejności zobaczyć, czy nic nie zakłóca pracy katalizatora. To ważne, bo w momencie kiedy ten przepływ jest jeszcze dość duży, możemy nie zauważyć sygnałów ostrzegawczych. A gdy ulegnie całkowitemu zapchaniu, to może się okazać, że jego naprawa nie będzie już możliwa i będzie nas czekał kosztowny zakup nowej części. Warto się dowiedzieć jakie części w naszym samochodzie się najczęściej psują i po czym poznać, że może się z nimi dziać coś złego. Im więcej będziemy wiedzieli na ten temat, tym większa jest szansa, że uda nam się zareagować na czas.