polskie części

Części samochodowe
Common rail co to

Technika idzie do przodu, cały czas pojawiają się nowe rozwiązania, a co się z tym wiąże, cały czas rozwija się także motoryzacja. Nie powinno więc nas dziwić, że producenci samochodów co chwilę proponują nam inne rozwiązania, które mają być lepsze, bardziej wytrzymałe, wygodniejsze, a do tego jeszcze mają wiązać się z jak najmniejszymi kosztami eksploatowania. Tak też się dzieje w przypadku wtryskiwaczy, ponieważ cały czas pojawiają się rozwiązania, mające sprawić, że nasze samochody będą działały jeszcze lepiej.

Co obecnie możemy wybrać?

Jeżeli jesteśmy właśnie na etapie kupowania samochodu, to powinniśmy się dowiedzieć, jaki typ wtryskiwaczy jest w nich zamontowany. Czy mamy tam zwykłe wtryskiwacze, w których paliwo jest rozprowadzane w komorze spalania albo w cylindrze? A może w samochodzie który mamy zamiar kupić znajduje się już system common rail? W tym przypadku paliwo nie jest podawane bezpośrednio do wtryskiwacza, ale najpierw leci do wspólnej szyny, która jest akumulatorem paliwa. Dopiero z takiego zasobnika w dalszej kolejności trafia ono do wtryskiwaczy.

Co to daje?

Dzięki zastosowaniu systemu common rail mamy pewność, że silnik w naszym aucie, w porównaniu z pracą na zwykłym systemie wtryskiwaczy, będzie pracował równiej i będzie charakteryzował się mniejszym spalaniem paliwa. Co więcej, możemy tutaj również liczyć na to, że będzie wydzielał mniej ciepła i mniej spalin, a także będzie pracował ciszej. Dla wielu osób, ważne w systemie common rail jest również to, że łatwiej jest tutaj uzyskać wysokie parametry użytkowe, takie jak moc czy moment obrotowy.

To na co warto także zwrócić uwagę, to fakt, że można tworzyć stałe ciśnienie, które będzie niezależne od momentu pracy silnika. Jednak mając system common rail musimy dopilnować, aby używać wysokiej jakości oleju napędowego. Każde zanieczyszczenie, przy tak dużym ciśnieniu jakie jest tutaj wytwarzane, może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jeśli tylko mamy możliwość porównania jak pracuje samochód na zwykłych wtryskiwaczach i na systemie common rail, to powinniśmy z tego skorzystać. Szybko się przekonamy, że ta druga opcja jest lepsza, a więc jeśli tylko mamy możliwość to powinniśmy kupować samochód, który posiada właśnie ten system common rail..