polskie części

Części samochodowe
Budowa turbosprężarki

Dobrze jest, jeśli właściciele samochodów wiedzą, z czego składają się ich pojazdy, a jeszcze lepiej, kiedy mają chociaż ogólną wiedzę o tym, jak są zbudowane poszczególne elementy, które w tych pojazdach się znajdują. Dzięki temu, istnieje większa szansa na to, że w odpowiednim momencie wychwycą nieprawidłowości i udadzą się na naprawę od razu, zanim jeszcze dojdzie do uszkodzenia kolejnych elementów, co mogłoby generować kolejne koszty. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób jest zbudowana turbosprężarka, tak aby mieć świadomość tego, co może się w niej popsuć.

Podstawowa budowa

Przede wszystkim, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taka turbosprężarka składa się z dwóch wirników: turbiny i sprężarki, z łożyska ślizgowego, z wałka turbosprężarki, z kadłuba turbiny i kadłuba sprężarki oraz kadłuba środkowego, łożyska oporowego, pierścieni uszczelniających i kanałów olejowych. To od połączenia i prawidłowego działania wszystkich tych części będzie zależało czy nasza turbosprężarka będzie działała w prawidłowy sposób i czy nie będziemy musieli jej co chwilę naprawiać.

Jak to działa

Jeśli interesuje nas działanie takiej turbosprężarki, to powinniśmy wiedzieć, że korzysta ona z energii spalin, która wywodzi się ze spalania mieszanki paliwa i powietrza.

Dzięki tej energii wirnik turbiny napędza wirnik sprężarki. Wirniki znajdują się w kadłubach, a całość jest utrzymywana przez łożysko oporowe oraz ślizgowe. Jak nie trudno się domyślić, olej jest dostarczany przez kanaliki olejowe, i łożyskuje elementy wirujące.

Dzięki wirnikowi do cylindra dostarczana jest większa ilość powietrza, a to oznacza, że silnik spala większą ilość paliwa, dzięki temu też uzyskiwana jest większa moc. Co więcej, dzięki działaniu takiej turbosprężarki, nie tylko otrzymujemy większą moc, ale także zmniejszamy emisję szkodliwych spalin i zmniejszamy ogólne zużycie paliwa, a więc tak naprawdę tylko zyskujemy na jej posiadaniu. Warto wiedzieć jak jest zbudowana taka turbosprężarka i co możemy dzięki niej zyskać.

Może się okazać, że to właśnie znajomość jej budowy i funkcjonowania, ostatecznie przekona nas do tego, że warto inwestować w samochody, które mają ją wbudowaną, bo można na tym tylko zyskać.