polskie części

Części samochodowe

Samochody podczas pracy produkują spaliny, które zawierają szkodliwe związki chemiczne. Jeśli ludzie będą ich za dużo wdychać, to będzie dochodziło do zatrucia ich organizmów. Dlatego właśnie producenci samochodów robią wszystko, aby tych spalin było jak najmniej i jednocześnie, żeby te najbardziej niebezpiecznie związki chemiczne były zatrzymywane i nie dostawały się do środowiska.

Jaki układ w samochodzie odpowiada za zatrzymanie tych spalin?

Niezbędny jest katalizator

Jeżeli zastanawiamy się, co odpowiada za zatrzymywanie niebezpiecznych związków w spalinach, to musimy wiedzieć, że jest to katalizator. Co istotne, jest on umieszczony w układzie wydechowym, a znajdziemy go niedaleko silnika. Od dobrej pracy katalizatora będzie zależała ilość spalin i jakość spalin, które będą się wydostawały z naszego samochodu.

Dlatego warto co jakiś czas nie tylko sprawdzać jego stan, ale także zajmować się jego czyszczeniem, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie działa on bez zarzutu.

W jaki sposób jest zbudowany?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że katalizator to komora w środku której znajduje się gęsta siatka. Jest ona pokryta materiałem ceramicznym, na którym znajduje się złoże substancji katalitycznej.

Wszystko jest tak zaplanowane, aby spaliny jak najbardziej stykały się z katalizatorem. Kiedy spaliny w wysokiej temperaturze przechodzą przez katalizator, substancja katalityczna odpowiada za przyspieszenie rozkładu środków ubocznych. Dzięki temu wszystkie najbardziej niebezpieczne związki chemiczne są zatrzymywane i nie dostają się one do środowiska.

Jeśli będziemy znali budowę takiego katalizatora, to będziemy rozumieli dlaczego tak ważne jest to, aby co jakiś czas go sprawdzać i czyścić. Wówczas będziemy mieli pewność, że kratka która się w nim znajduje dobrze działa i w odpowiedni sposób zatrzymuje groźne substancje. Do tego, jeśli katalizator będzie zapchany, to będzie negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego samochodu, a więc będzie on nierówno pracował, będzie spalał więcej paliwa, a to będzie prowadziło do pogorszenia pracy także innych układów.

Dlatego tak ważne jest to, abyśmy w odpowiedni sposób dbali o tą część samochodu i żebyśmy ją zawsze utrzymywali w jak najlepszym stanie, bo wówczas będziemy mieli pewność, że dobrze oczyszcza nasze spaliny.